خدمات خانه سالمندان صبا

مراقبتی حرفه ای

در سنین کهنسالی و پیری مراقبت ها باید افزایش یابد و نیاز به ارتباط عاطفی و گفتگو با فرد سالمند از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مکان هایی که سالمندان در آن ها نگهداری می شوند خانه سالمندان است. اگر خانه های سالمندان استاندارد و ارتباط با خانواده ها در آن برقرار باشد، مشکلات جسمی و روانی سالمندان به حداقل می رسد. دوران سالمندی دورانی است که برخی افراد ممکن است در آن دوران دیگر از پس نیاز های روزمره ی خود برنیایند و برای امور بهداشتی درمانی به دیگر اعضای خانواده احتیاج پیدا کنند.
خانه سالمندان باید در شرایط استاندارد قرار داشته باشد و دارای محیط فیزیکی و تعداد مراقبان آموزش دیده کافی باشند تا فرد بتواند سبک زندگی سالم از لحاظ تغذیه و ورزش داشته باشد. در خانه سالمندان صبا پرستاران و پزشکان شبانه روز سالمند شما را تحت نظر دارند و در صورت بروز هرگونه مشکل جدی با فوریت های پزشکی بهترین خدمات را به سالمند بیمار می رسانند. سالمندان در این مراکز با همسن و سالان خود در ارتباط می باشد و معاشرت با کسانی که همسن، همصحبت و همدرد برای سالمند باشد خود یک امتیاز مثبت می باشد.
استاندارد های خانه سالمندان در دنیا مشخص است و سازمان بهزیستی هم آن را مشخص کرده است. به لحاظ فیزیکی، به لحاظ مراقبتی و خدماتی که ارائه می شود استاندارد های مشخصی وجود دارد که این استانداردها هم باید بر طبق اصول باشد. مهم ترین این استاندارد ها فضای مناسب، تعداد مراقبت کافی و تغذیه مناسب و از طرفی فعالیت جسمی و ذهنی کافی سالمند است و باید در نظر گرفت که در خانه سالمندان ارتباطات اجتماعی سالمند با خانه و جامعه قطع نمی شود. به همین منظور مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی سالمندان صبا با رعایت تمامی این استانداردها در بالاترین سطح فضایی ایده آل را برای سالمندان فراهم می آورد.

پزشک عمومی مرکز همواره جهت ویزیت کلی سالمندان در مرکز حضور دارد و در صورت نیاز مددجویان به درمان توسط پزشکان متخصص ، توانخواهان به کلینیک های ارتوپدی ، اطفال ، داخلی ، جراحی ، گوش و حلق و بینی ، چشم پزشکی و … منتقل می شوند . همچنین پرستار و بهیار مرکز به صورت شبانه روزی جهت پیگیری های لازم درمانی در مرکز حضور دارند. بخش پزشکی و پرستاری مجهز به تجهیزات پزشکی از قبیل دستگاه ساکشن ، اکسیژن ، کیف و ترالی CRR ، کیف ست کمک های اولیه و اورژانس از قبیل تب سنج ، فشار سنج ، وسائل اولیه ارتوپدی ، جراحی ، تزریقات ، اتوسکوپ ، دستگاه فور جهت استریل کردن ، هیت لامپ جهت جلوگیری از زخم بستر و غیره می باشد . تمامی سالمندان بستری در مرکز پرونده پزشکی و پرستاری به صورت مجزا دارند و کلیه اقدامات درمانی و دارویی و پرستاری در این دو پرونده ثبت میگردد تا در مواقع لزوم شرح حال کامل بیماری آن سالمند به راحتی در دسترس باشد .

با افزایش سن و تحلیل سیستم عصبی اسکلتی عضلانی توانایی سالمندان کاهش می یابد.حرکت مهم ترین رکن افراد مسن می باشد. نقش توانبخشی سالمندان برای حفظ و افزایش قدرت عضله و بهبود تعادل اهمیت زیادی داشته و می تواند سطح سلامت جامعه را بهبود بخشیده و نیاز به خدمات درمانی که هزینه های بالایی را چه برای فرد و خانواده وی و چه برای نظام سلامت در پی دارد را کاهش دهد.بنابراین توجه به سیستم حرکتی و استفاده از دستگاه ها و تمرین درمانی از اهداف مجموعه ما می باشد. خدمات فیزیوتراپی در مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی صبا توسط کارشناس فیزیوتراپی مرکز جهت سالمندان انجام می شود . بخش فیزیوتراپی به تمام وسایل لازم جهت توان بخشی سالمندان مجهز می باشد .عمدترین اهداف فیزیوتراپی در نظر گرفته شده شامل مواردی همچون تعدیل توان عضلانی، جلوگیری از پیشرفت آتروفی و دفورمیتی شدن اندام ها، جلوگیری از زخم بستر و پوکی استخوانان، تقویت عضلات اندام ها فوقانی و تحتانی و جلوگیری از ضعف عضلانی آنها، افزایش ثبات مفاصل لگنی و شانه ای و ایجاد تعادل در هنگام جابجایی، تسهیل مراحل رشد حرکتی (نشستن ، ایستادن ، راه رفتن ) می باشد.

افراد سالمند در دوره پیری با مجموعه‌ای از ناتوانی‌های جسمی و محرومیت‌های اجتماعی روبه‌رو می‌شوند، که باید با آن‌ها کنار بیایند. در این دوره، نیرومندی و سلامت جسمانی آن‌ها کاهش می‌یابد و همراه با بازنشسته شدن از شغل خود تا حد زیادی درآمدشان را از دست می‌دهند و به مرور زمان، رابطه‌شان با همسر، خویشاوندان و دوستان کم می‌شود. همراه با این آسیب‌ها آن‌ها دچار افت جایگاه اجتماعی نیز می‌شوند .
روانشناسی سالمند ،سالمند را به سمت سالمند پویا می برد . سالمندی پویا یعنی با افزایش کمیت جمعیت سالمندی کیفیت زندگی آنها نیز مورد توجه قرار می گیرد .مفهوم سالمندی از بعد روانی و روحی به معنی فرسودگی تدریجی روانی است که باعث می شود طراوت و شادابی ، عزم واراده ، اعتماد به نفس ، جرات ریسک کردن ، احساس مفید بودن و تعلق داشتن کاهش می یابد . در واقع می توان گفت وقتی فرد احساس کند که دارای نقش اجتماعی نیست پیری روانی آغاز می شود . به همین منظور خدمات روانشناسی بطور مستمر توسط کارشناس روانشناسی مرکز به سالمندان خدمات ارائه می دهد.
طبیعی است با توجه به محدوده سنی سالمندان در طول زندگی در دوره سالمندی با مشکلات سلامتی مواجه خواهند شد که این نیاز به یک مرکز درمانی را چند برابر می کند. به همین دلیل در مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی صبا تمامی آزمایشات در آزمایشگاه های معتبر انجام می شود و تمامی اقدامات درمانی بیماران از پایه نظیر درمان عفونت تنفسی تا نیاز به مراقبت های ویژه نظیر ICU و عفونت های ادراری خطیر تحت نظارت دقیق پزشکان مجرب صورت می پذیرد. تمامی افراد فعال در مرکز از آموزش های تخصصی جهت انجام ازمایشات دوره ای و درمانی مخصوص سالمندان برخوردارند و از این جهت نگرانی در مورد نحوه رسیدگی به سالمندان برای خانواده ها وجود نخواهد داشت.
خدمات تفریحی نیاز اصلی هر سالمندی می باشد. مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی صبا با در نظر گرفتن این مسئله سعی بر آن داشته که نشاط و شادابی لازم برای ساکنین مرکز را فراهم آورد .این خدمات شامل خدمات تفریحی در راستای القاء و تقویت نشاط و شادابی سالمندان می باشد که میتوان به مواردی همچون: فعالیت های تفریحی خارج از مرکز از قبیل رفتن به پارک و کافی شاپ و اماکن زیارتی و رستوران و موزه و غیره، اجرای مراسم یادبود از قبیل برگزاری جشن تولد و جشن سالمندی و تقدیر و غیره برای مهمانان گرامی، پخش فیلم و سریال و انجام فعالیت های فکری ( شطرنج و …) ، تخته نرد ، کتابخوانی و ورزشهای گروهی متناسب با توان سالمند و به طور کلی محیط خانه سالمندان صبا به گونه ای طراحی شده که لحظاتی شاد و فرحبخش برای سالمندان گرامی فراهم نماید .
الگویی غذایی مناسب برای سالمندان و مراقبت از سالمندان از نکات مهمی است که باید به آن توجه داشت. با افزایش سن به علت تغییرات متابولیسم،کاهش فعالیت بدنی و کاهش بافت ماهیچه ای نیاز به انرژی نیز کاهش می یابد. ورزش منظم می تواند موجب بهبود و توان فرد برای فعالیت بدنی و افزایش و حفظ توانایی او برای فعالیتهای روزانه شود. پیاده روی منظم، ظرفیت تنفس را افزایش داده و موجب کاهش احساس خستگی، افزایش هوشیاری و کارآیی و نیز استحکام استخوانها می شود. کاهش انرژی دریافتی نسبت به سنین میانسالی برای پیشگیری از افزایش وزن لازم است. حال اگر مصرف انرژی در نتیجه ناتوانیها به مقدار زیادی کاهش پیدا کند منجر به تشدید ضعف و محدودیت بیشتر برای انجام فعالیتهای بدنی و دیگر فعالیتهای روزانه می شود. حفظ تعادل انرژی سالمندان با در نظر گرفتن افزایش نیازها به هنگام ابتلا به بیماری، عفونت، استرس و جراحی و جراحتهای احتمالی در هنگام مراقبت از سالمند یکی از اهداف اصلی ارایه خدمات تغذیه ای مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی صبا است

چگونه و کجا از سالمند خود مراقبت کنیم؟

سالمندان ممکن است به اطرافیانشان وابسته باشند و نتوانند کارهای روزمره زندگی مانند لباس شستن، غذاپختن، خرید کردن، حمام رفتن و… را انجام دهند. مراقبان سالمندان به ۲ گروه تقسیم می شوند؛ مراقبانی که از خویشان سالمندان هستند و مراقبانی که استخدام می شوند. در ایران بیشتر سالمندان کنار خانواده شان زندگی می کنند و آنها وظیفه نگهداری از سالمند را برعهده دارند در حالی که در نوع دوم فرد و یا سازمان دیگری این وظیفه را برعهده می گیرد.
سالمندانی که به مراقب نیاز دارند قطعا به دلیل وجود مشکلی مانند زمین گیر بود، بیماری یا کهولت سن و فرتوتی قادر به مراقبت از خود نیستند. بنابراین مراقبان باید اصول نگهداری از سالمند را با توجه به نوع بیماری و وضعیتش آموزش ببینند.
مراقبت از سالمند ناتوان یک کار دائمی است و شاید گاهی از عهده فرزندان او نیز خارج باشد. بنابراین لازم است گاهی از پرستار سالمندان استفاده شود و در عین حال به فردی که به عنوان پرستار انتخاب می شود نیز اعتماد شود.
هیچ وقت نباید به مراقبت از سالمند به عنوان یک شغل نگاه کنیم. مراقبت از سالمند شغل نیست، عشق است. اولین نکته ای که در انتخاب مراقب سالمند درنظر گرفته می شود این است که مراقب این کار را از روی جبر انتخاب نکرده باشد و به این کار باعلاقه و میل درونی نگاه کند. اگر کسی روحیه خوب و نگرش مثبتی نسبت به این موضوع نداشته باشد افسرده خواهدشد و افسردگی را به سالمند هم انتقال می دهد و باعث رنجش او نیز خواهدشد.
مراقب باید مهربان، دلسوز و قابل اعتماد باشد. مراقبت از سالمند مراقبت از کسانی است که نه زبان گفتار دارند و نه پای فرار. سالمند ممکن است حتی توان گفتن اینکه مراقب باعث آزار و اذیت او است را نداشته باشد. مراقب باید از نظر شخصیتی و فیزیکی قوی باشد.
مراقبت از سالمند کار دشورای است. مراقب حتما باید آموزش های لازم را دیده باشد. آموزش ها مراقبتی هستند که شامل مراقبت های مختلف برای سالمندان و با توجه به مشکلاتشان است. مراقب باید آموزش های پزشکی همچون احیای قلبی عروقی هم دیده باشد. تا بتواند در صورت بروز مشکل اقدام های اولیه را انجام دهد و سالمند را نجات دهد. آشنایی با داروها نیز الزامی است. تفاوت بین سالمند سالم و سالمندی که به مراقبت ویژه نیاز دارد را بداند و علائمی که نشان دهنده بدحال شدن سالمند است را بشناسد.
رعایت تمامی این نکات و معیارها به صورت مداوم و در شرایط مناسب علاوه بر اینکه کار دشواریست نیاز به تخصص و دانش کافی دارد که از عهده یک نفر خارج است. به همین منظور گزینه ای مناسب برای نگهداری از سالمندان مراقیت از ان ها در خانه سالمندان به عنوان بهترین مرکز توانبخشی و مراقبتی شبانه روزی از سالمندان است.

خانه سلامندان صــبا
خانه ای واقعی برای عزیزان شما خواهد بود

با آسودگی خاطر عزیزان خود را به ما بسپارید